"Lekcje twórczości"

Przekonałam się, że TWÓRCZOŚĆ jest naszą prawdziwą naturą, że blokady są sztuczne i próbują powstrzymać proces tak naturalny, a zarazem cudowny jak rozwijanie się kwiatu na szczycie wiotkie, zielonej łodyżki”

Julia Cameron

Innowacja  „Lekcje twórczości –
twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce.”
W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole realizowany jest innowacyjny program edukacyjny „Lekcje twórczości – twórczego rozwiązywania problemów (TRP) w praktyce, który powstał z inicjatywy Akademii Twórczego Nauczyciela przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Głównym założeniem programu jest stymulowanie myślenia twórczego w rozwiązywaniu problemów i zadań przy jednoczesnym stosowaniu nowych metod i technik nauczania i uczenia się. Uczniowie gimnastykują umysł usprawniając płynność, giętkość i oryginalność myślenia.
W toku lekcji uczą się: słuchania innych, pracy w zespole, podejmowania decyzji, wychodzenia poza schematy myślowe, rozwijania odpowiedzialności, poczucia własnej wartości. Sami dochodzą do rozwiązania „problemu”, ucząc się jednocześnie jakże trudnego myślenia przyczynowo-skutkowego.

Innowacją zostały objęte trzy grupy uczniów:
0b (oddział przedszkolny), klasa 1d i 3e.