Budki lęgowe już wiszą!
26.03.2021Leśniczy Paweł Furgał z leśnictwa Strzelce poinformował nas, że przekazane przez uczniów klasy V budki lęgowe zostały powieszone na drzewach. Największą ich ilość zawieszono przy drodze pożarowej nr 2, którą wjeżdża się na początku wsi Kolonia Strzelce. Pozostałe znajdują się na pozostałym terenie lasu. Budki wzbogaciły ilość wcześniej zawieszonych domków, a w niektórych przypadkach zastąpiły te, które się już rozpadły. Powieszono je wg zasady od strony południowej – tej najcieplejszej. Leśniczy zaprasza wszystkich uczniów do spaceru po strzeleckim lesie, aby osobiście poobserwować budzącą się do życia przyrodę i odnaleźć własną budkę . Będzie to też okazja do uwiecznienia swojego dzieła na pamiątkowym zdjęciu.
Piotr Małas
Koordynator akcji, nauczyciel techniki, myśliwy
Budki lęgowe na wiosnę !
18.03.2021Mimo pandemii i dalszej konieczności nauczania zdalnego chętni uczniowie klas V pod kierunkiem nauczyciela techniki p. Piotra Małasa wzięli udział w dobrowolnej akcji budowania budek lęgowych dla ptaków w ramach lekcji techniki. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem ! Uczniowie 5a i 5b zbudowali ....UWAGA !!! 19 budek lęgowych ! Uczestnicy pracowali indywidualnie i w grupach, pomagały mamy, ojcowie, wujkowie, dziadkowie, bracia i siostry i każdy kto mógł ! I to jest piękne, że w tym ciężkim czasie dla nas i przyrody uczniowie wykazali wielkie serce dla ptaków, które pełnią olbrzymią rolę w leczeniu i czyszczeniu lasów ze szkodników drzew. Problem zimowania i lęgu ptaków był też okazją do przeprowadzanie działań przyrodniczych na lekcjach biologii. Nauczycielka biologii pani Aleksandra Stodółka pokazała uczniom prezentacje, filmy, zdjęcia, omówiła strony do śledzenia ptaków, a na zakończenie przeprowadziła utrwalający wiedzę quiz. Tak więc działania praktyczne miały solidne oparcie w teorii. W przyszłym roku zapowiadamy ponowienie akcji ! W dniu 17 marca opiekun uczniów, nauczyciel techniki p. Piotr Małas dostarczył budki do leśniczówki w Strzelcach w Nadleśnictwie Oleśnica. Leśniczy inż. Paweł Furgał nie krył wielkiego zadowolenia i zadeklarował powieszenie budek w lesie w odpowiednich miejscach. Otrzymaliśmy od p. Leśniczego pamiątkowy dyplom. Z uwagi na dużą ilość szkodników drzew będzie to więc wielka szczepionka dla tych wielkich leśnych roślin. Tak postępują prawdziwi EKOLODZY !!! I tacy są nasi uczniowie !!!
Koordynator składa serdeczne podziękowania p. Aleksandrze Stodółce za przeprowadzone działania na lekcjach biologii oraz p. Mariuszowi Bohrowi za wsparcie logistyczne w przygotowaniu budek do transportu, a wychowawcom p. Annie Reiter i p. Sławomirze Dychtowicz - Juchcie gratulacje za tak wspaniałych wychowanków !
Piotr Małas
Koordynator akcji, nauczyciel techniki, myśliwy
Międzynarodowy Dzień Matematyki
14.03.202114 marca to Dzień Liczby π (czytaj: pi) i Międzynarodowy Dzień Matematyki. Z tej okazji Matematycy życzą wszystkiego najlepszego Uczniom naszej szkoły!
Poniżej zagadka przygotowana z okazji święta przez jednego z matematyków.
DZIEŃ KOBIET
07.03.2021Z najlepszymi życzeniami od Panów uczących w szkole.
Zachęcamy do obejrzenia filmiku link poniżej.
Radosna wiadomość!
03.03.2021Uczennica naszej szkoły, Ola Kopij otrzymała wyróżnienie w konkursie pt.: ,,Pozytywna jazda” organizowanym przez Koleje Dolnośląskie. Gratulujemy!
Link do piosenki: https://liblink.pl/C3BO5FAAN6
Link do informacji organizatora: https://liblink.pl/C8XdKsKkQv
Finał międzyszkolnego konkursu ekologiczno-czytelniczego „Niebieska wstążka anioła dla Ziemi”
26.02.2021Wyróżnienie dla naszej uczennicy!
Międzyszkolny konkursu ekologiczno-czytelniczego „Niebieska wstążka anioła dla Ziemi” odbył się
w ramach projektu „Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu”, w którym nasza szkoła od roku bierze udział.Przedmiotem konkursu była autorska przestrzenna praca plastyczna wykonana techniką lepienia
z gliny lub plasteliny, która miała przedstawiać figurę anioła ochraniającego jeden z elementów przyrody.Cztery uczennice z naszej szkoły: Maya Poselay z kl. 1 A, Malwina Rogala z klasy 1 C, Alicja Zdunek
z kl. 7 E i Malwina Rogala z kl. 7 F podjęły wyzwanie. Powstały wspaniałe prace, które świadczą
o talencie i bogatej wyobraźni młodych artystek.Jury konkursu przyznało Kalinie Rogali wyróżnienie za pracę pt. „Anioł wschodzącego żdźbła”.
Ogromne gratulacje dla Kaliny, ale i pozostałych uczennic za kreatywność i odwagę.
Podziękowanie również dla rodziców mocno wspierających swoje latorośle.
Wszystkie prace można podziwiać na wystawie przygotowanej przez organizatora konkursu, Szkołę Podstawową nr 29 w hollu placówki.
“Wrocławska młodzież recytuje wrocławskich poetów”
18.02.2021“Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją,
nie może nie zachwycać nas,
a więc zachwyca.”
Witold Gombrowicz
Wyniki etapu szkolnego konkursu recytatorskiego
“Wrocławska młodzież recytuje wrocławskich poetów”
Dnia 17 lutego 2021 r. w niecodziennych warunkach ze względu na epidemię Covid-19 odbyły się szkolne eliminacje do XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego “Wrocławska młodzież recytuje wrocławskich poetów”. Uczestnicy prezentowali swoją interpretację utworów poetyckich za pośrednictwem łącza internetowego.
Cieszy, że tak wielu młodych ludzi rozumie i dostrzega różnorodność oraz piękno słowa poetyckiego. Dzięki nim jury delektowało się kolejnymi strofami, wersami i frazami. Mogło się przekonać, że liryka zachowała nadal swą magiczną moc.
Wyniki eliminacji szkolnych:
I miejsce – Zuzanna Laskowicz, kl. 7e
II miejsce – Martyna Dudek, kl. 7b
III miejsce – Alicja Zdunek, kl. 7e
Wyróżnienie - Agnieszka Papiorek, kl. 7a
Wszystkim recytatorom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych. Zuzannie Laskowicz życzymy powodzenia w etapie powiatowym!
Zespół polonistów
"RÓŻOWA SKRZYNECZKA"
26.01.2021Kilka miesięcy temu różowe skrzyneczki z artykułami higienicznymi dla kobiet zostały zamontowane w kilku punktach Wrocławia. Teraz pojawiły się także w naszej szkole.
Akcja wiąże się z powszechnym dostępem do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
Inicjatywa „Różowa skrzyneczka” powstała we Wrocławiu, jej organizatorkami są Adrianna Klimaszewska, Bożena Powaga i Lucyna Cwiach. Wspierana przez miasto akcja zakłada zwiększenie dostępności artykułów higienicznych potrzebnych w czasie menstruacji. Brak łatwego dostępu do tego typu środków stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno uderza on w uczące się dziewczęta, które niejednokrotnie są zmuszone do rezygnacji z zajęć szkolnych. Szafki te będą czekały na powrót dziewcząt do szkół, a po powrocie zapewnią im komfort fizyczny i psychiczny oraz będą wsparciem materialnym dla rodziny.
Cieszymy się, że dziewczynki będą czuły się bezpiecznie mając świadomość dostępu do środków higienicznych w najtrudniejszych dla nich dniach.
Z pozdrowieniami
dyrektor SP nr 44 Urszula Krasoń
PROJEKT "DIE WIEHNACHTSKARTE"
21.12.2020W ramach zajęć innowacji języka niemieckiego klasa 5a wzięła udział w projekcie "Die Weihnachtskarte" i wykonała kartki świąteczne. Tradycja wykonywania i wysyłania kartek świątecznych liczy sobie ponad 170 lat i choć nie pochodzi z niemieckiego obszaru językowego (jak np. zwyczaj ubierania choinki czy śpiewania kolęd), stworzenie własnej kartki stanowi świetną okazję do dobrej zabawy oraz do połączenia umiejętności plastyczno-językowych.
Anna Reiter, nauczyciel języka niemieckiego
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PROJEKT "DIE WEIHNACHTSKARTE".
„Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu”,
11.12.2020Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku.
Łukasz Borowicz
Projekt ekologiczno-czytelniczy „Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu”,
koordynowany przez nauczycieli bibliotekarzy, realizujemy w naszej szkole już od maja 2020 r. Głównym jego celem jest kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych oraz uwrażliwienie ich na potrzeby przyrody, a w szczególności drzew.
W ramach tej inicjatywy m.in.:
- uczniowie wybrali drzewo, którym chcą się w sposób szczególny opiekować (topolę),
- społeczność szkolna wzięła udział w plebiscycie internetowym na imię dla tego drzewa;
w wyniku głosowania drzewo zostało nazwane Pola Sobieszczanka,- odbyła się ceremonia otoczenia drzewa niebieską wstążką z napisem Produkuję dla Ciebie tlen,
- stworzyliśmy szkolny savoir vivre dla drzew, który przypomina uczniom, jak należy je traktować,
- w wybranych klasach nauczyciele poprowadzili lekcje nt. drzew (będą one kontynuowane),
- przeprowadziliśmy internetowy quiz, sprawdzający wiedzę uczniów nt. drzew,
- odbyły się zajęcia terenowe, w czasie których grupy uczniów poznawały gatunki drzew, ich budowę i otoczenie,
- klasa 3 E była na wycieczce edukacyjnej w Parku Pawłowickim, gdzie zapoznawała się
z drzewostanem oraz wykonywała związane z nim zadania,- odbyły się projekty edukacyjne „Drzewo” i „Drzewa Zakrzowa”,
- uczniowie wzięli udział w konkursie literackim „Opowiedz mi o drzewie”,
- klasy 4-7 tworzyły prace plastyczne nt. „Portret drzewa mądrości” oraz : „Wstęga drzew: portrety drzew wykonane różnymi technikami” ,
- powstała wystawa prac literackich i plastycznych uczniów,
- zakupione zostały książki o tematyce ekologicznej do biblioteki szkolnej.
Działania te w miarę możliwości były dokumentowane fotograficznie. Zdjęcia z różnych aktywności dołączyłyśmy w załącznikach. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Projekt będzie nadal prowadzony do końca roku szkolnego.
oprac. Anna Biernacka-Bryk, Urszula Woźniak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu”,.
Zbiórka świąteczna prezentów dla DZIECI osób osadzonych ze Św. Józefem i dzieciątkiem Jezus.
11.12.2020"Kochane dzieci! Zapraszam do udziału w zbiórce zabawek ,gier planszowych czy innych prezentów świątecznych czy żywności (suchy prowiant) dla dzieci osób osadzonych w zakładach karnych. Obecnie dzieci nie mogą odwiedzać swoich rodziców z powodu pandemii....Bardzo tęsknią i też marzą o wspólnych świętach , których nie będą mieli...
Zbiórka zacznie się 14 grudnia i zakończy 21 grudnia. W szkole zostanie wystawiony karton lub dwa, obok portierni i tam będzie można zostawić zabawki przy zachowaniu sanitarnych zasad (rzeczy tylko nowe).
Zapraszam Was do spełniania uczynków miłosierdzia w Adwencie."
Zaprasza nas do tego również Papież Franciszek.
Homilie, kazania i katechezy wygłaszane przez papieża w czasie wizyt w więzieniach są doskonale wykorzystaną okazją do podkreślenia godności każdej osoby ludzkiej. Problematyka ta wydaje się bardzo istotna w kontekście skazanych, którzy dla pewnej grupy społecznej stanowią kategorię ludzi gorszej klasy. Często sami osadzeni nie akceptują siebie ze względu na popełnione grzechy i przestępstwa.
W zakładzie karnym w Iserni papież przekonywał osadzonych, że są w pamięci Boga. Oznacza to, że Bóg nigdy nie zapomina o człowieku; zawsze pamiętając, podnosi i przywraca w pełni godność.
Marta Kalinowska-Lichota- nauczycielka religii w SP nr 44
Europejski Dzień Języków
23.11.2020W dniu 29 października świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Tym razem obchody tego święta wyglądały inaczej, ponieważ klasy starsze uczyły się już w formie zdalnej. W związku z tym został dla nich przygotowany specjalny quiz – teleturniej online, w którym chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat języków i kultury europejskiej. Poniżej grupa 10 uczniów, którzy rozwiązali quiz najlepiej i najszybciej:
Filip Kolenda 7b, Małgosia Mickiewicz 7a, Oliwia Kolenda 8a, Radek Jóźwiak 7a, Klaudia Chwalik 6a, Mikołaj Jakrzewski 7a, Zuzia Dechnik 6f, Michalina Bohdziewicz 8a, Karol Gąsior 8c, Filip Kutyła 7b
Oddzielny quiz, o podobnej tematyce, rozwiązywali również młodsi uczniowie w swoich klasach. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i praktycznie bezbłędnie odpowiadali na pytania!
Dodatkowo, w październiku został także zorganizowany szkolny konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą wybranego kraju europejskiego. Uczniowie klas 4-8 przesłali wiele interesujących prac, a do grona laureatów trafili:
Aleksander Łuka z klasy 4d – prezentacja w formie filmiku na temat Włoch
Zuzanna Dechnik z klasy 6f – prezentacja dotycząca Norwegii
Maciej Kutrzyński z klasy 7a – prezentacja dotycząca Hiszpanii
Laureaci zostaną nagrodzeni po powrocie do szkoły – oby jak najszybciejJ
Zespół nauczycieli j.obcych
Norwegia_Z.Dechnik.pptx
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
09.12.202011 listopada 1918 roku spełniły się marzenia Polaków o wolności. Po 123 latach Polska powróciła na mapę Europy!
Naród, który zna swoją historię, buduje swoją przyszłość. Czym jest zatem patriotyzm i jak go okazywać?
W naszej szkole jak co roku obchodziliśmy (uczciliśmy) Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie przygotowali hasła promujące Polskę i nowoczesny patriotyzm, plakaty o codziennym patriotyzmie oraz napisali wiersze, których tematem jest miejsce Polski w ich sercach.
Mamy się czym pochwalić, więc to robimy:)
Bardzo dziękujemy wychowawcom i klasom: 4a, 4b, 4d, 5a,b, 6 a, 6b, 6c, 6d
i 6f, 7 a, 7b, 7e, 7f oraz 8b za zaangażowanie i udział w projekcie.
Monika Obara- Bielewicz
Małgorzata Jastrzębska
HASŁA:Klasa 6F: Gdy dbasz o kraj i nasze środowisko czyste, szanujesz polskie barwy ojczyste.
Klasa 7A, autorka: Małgorzata Mickiewicz
Patriotyzm to nie tylko przeszłość i historia, to codzienność i praca na lepszą przyszłość.
Klasa 8B, autorka: Hanna Szulc
O patriotyzm walczymy dziś, nie zaciśniętą pięścią, ale pomocną dłonią.
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
09.12.2020Patronem naszej szkoły jest Jan III Sobieski. 30 września obchodziliśmy jak zwykle dzień jemu poświęcony. W tym roku przebiegał on nieco inaczej z powodu pandemii. Nie spotkaliśmy się wszyscy na łączniku szkoły ,by wspólnie realizować zadania, konkurować i współzawodniczyć. Wszystkie zadania realizowane były przez uczniów klas 4-8 w klasach.
Na lekcjach wf chętni uczniowie i uczennice klas 7 i 8 wzięli udział w tradycyjnym Biegu o Buławę Sobieskiego.
Odbyły się także coroczne wybory do Samorządu Szkolnego. W tym roku również poprzedzone były plakatową kampanią wyborczą. Z programów wyborczych 16 kandydatów wszyscy zainteresowani mogli się dowiedzieć, jakie zmiany nas czekają w szkole, jakie są obietnice i jakie pomysły.
Wybory wygrał:
- Adam Janus
- Kacper Początek
- Leon Kapela i Wiktor Wołkowski
Na zajęcia w klasach zostało przygotowanych kilkanaście zadań. Wszyscy zapoznali się z życiorysem króla i na jego podstawie wykonywali inne zadania : ułożenie krzyżówki z hasłem SOBIESKI, napisanie legendy o królu, zapisanie napoju miłosnego z przedstawionych składników, rozwiązanie quizu z epoki, zapisanie sposobu ubierania się dam z epoki baroku po obejrzeniu filmu, napisanie kartki z pozdrowieniami od pary królewskiej. Był też wirtualny spacer po Wilanowie. I prace plastyczne : wykonanie korony królewskiej, zaprojektowanie arrasu, który mógłby ozdabiać komnaty pałacu w Wilanowie, narysowanie dworku szlacheckiego, wykonanie kredą portretu króla lub królowej.
Oto efekty działań:
Obejrzyjcie w pliku pdf
Organizatorzy
Katarzyna Gibała Nowak
Maria Jaskólska
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
01.12.2020Już po raz 10-ty na Ziemi obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień, w którym każdy z nas może sprawdzić czy podoła rachunkom pamięciowym. Celem akcji w tym dniu jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W tym roku udział w akcji wzięły szkoły z wielu krajów świata: Chorwacji, Rumunii, Białorusi, Kanady, Szwajcarii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Rosji, Mołdawii, Czech, a nawet Peru, Urugwaju czy Portoryko. Oczywiście polskich szkół i uczniów nie zabrakło. Nasza społeczność szkolna również przyłączyła do grona świętujących i 2 października 2020 r. sprawdzała swoje umiejętności. Wielu z nas zdało ten sprawdzian śpiewająco i zdobyło tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Zabawa była super!!
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapewniamy, że w przyszłym roku również przystąpimy do tego sprawdzianu….ale już w dużo większym gronie J
Zapraszamy wszystkich już teraz i z niecierpliwością czekamy na 11. już finał WMTDay.
Szkolny koordynator
Joanna Bednarz
zDolny Ślązak 2020/2021
03.11.2020Zakończyły się szkole etapy poszczególnych konkursów wchodzących w skład Dolnośląskiego Konkursu zDolny Ślązak. Do dalszych zmagań już na poziomie powiatowym zakwalifikowali się uczniowie:
HANNA GRZEŚKOWIAK (klasa 8a) - język niemiecki
KINGA SZYDEŁKO (klasa 7e) - język angielski
GABRIEL BEDNAREK (klasa 8c) - język angielski
WOJCIECH DZIWISZEK (klasa 7f) - język angielski
ZUZANNA MOŁOCZNIK (klasa 8c) - język angielski
OLEKSANDR SOPOTNITSKYI (klasa 8a) - język angielskiGratulujemy i życzymy powodzenia!
„Książka na relaks”
03.11.2020Biblioteka szkolna zaprasza uczniów z klas 1-3 i 4-8 do wzięcia udziału w wyzwaniu czytelniczym „Książka na relaks”. Poniżej w plikach zamieszczamy zasady i wzór kart pracy .
Serdecznie pozdrawiamy
Wojny_doroslych__historie_dzieci
Nauczyciele bibliotekarze
Anna Biernacka Bryk
Urszula Woźniak
SUKCES NASZEJ UCZENNICY!
15.10.2020Miło nam poinformować, że Aleksandra Kopij uczennica klasy 3D, zdobyła wyróżnienie
w finale XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej
"SKOWRONECZEK 2020".Konkurs odbył się w dniach 17-20 września w Nowym Sączu. Ola zaśpiewała
napisaną specjalnie dla niej przez tatę Macieja Kopija piosenkę "Powiedz mi dlaczego!". Była jedną z najmłodszych uczestniczek w swojej kategorii wiekowej 9-11 lat i wystąpiła w Nowym Sączu po raz pierwszy.Piosenki można posłuchać w serwisie YouTube:
www.youtube.com/watch?v=TiIH9wwc9jY
Oficjalna strona festiwalu z wynikami konkursu: https://festiwalskowroneczek.pl/2020/09/21/niesamowity-final-xvii-miedzynarodowego-festiwalu-piosenki-dzieciecej-skowroneczek-poznaj-tegorocznych-laureatow-fotogaleria/
Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!Urszula Krasoń i społeczność SP nr 44
BIEGI PRZEŁAJOWE
12.10.202022 września uczniowie z naszej szkoły z klasy 5,6,7,8 wzięli udział w Mistrzostwach Wrocławia Igrzysk Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Pierwsze zawody w Nowym Roku Szkolnym i pierwsze sukcesy sportoweJ
W kategorii chłopców klas 6 uczniowie zajęli II miejsce zdobywając tytuł WICEMISTRZA WROCŁAWIA.
Skład reprezentacji:
Wiktor Kociuba
Maksymilian Kowalski
Marcin Malatyński
Olaf Stępień
Maciej Pelikan
Igor Dziedzina
Dziewczynki z klasy 5 i 6 zajęły 4 miejsce
Lena Owieśna
Julia Jóźwik
Sulżycka Pola
Zuzia Decgnik
Chwalik Klaudia
Pawlicka Tosia
Rachwalik Maja
Całej Reprezentacji gratulujemy. Dziękujemy za udział w zawodach i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Nauczyciele Wychowania Fizycznego :-)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii BIEGI PRZEŁAJOWE.
KRONIKA KLASOWA
11.10.202030 września 2020 r. nie był zwykłym dniem. Tego dnia obchodziliśmy w klasie Dzień Chłopaka. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, ciąg dalszy w załaczniku.
Logowanie
Godziny dzwonków
Czwartek 05.12.2024Galeria zdjęć
brak danych