WrOpenUp
25.03.2018WrOpenUp.
W marcu br. już dwukrotnie chętni uczniowie z klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum uczestniczyli w warsztatach kompetencji międzykulturowej oraz zarządzania projektem zorganizowanych przez Fundację WrOpenUp.
To praktyczne, angażujące uczniów zajęcia, prowadzone przez praktyków - międzynarodowy zespół pracowników globalnych firm, mających siedzibę we Wrocławiu.
W oparciu o swoje doświadczenia zawodowe zdobywane na całym świecie opracowali autorskie programy warsztatów po to, by dostarczyć uczniom jak najwięcej praktycznych umiejętności. Warsztaty zostały opracowane dla uczniów w wieku 13 - 19 lat i skorzystało
z nich do tej pory ponad 1000 uczniów wrocławskich szkół.Przed nami 21 kwietnia zajęcia ze sztuki prezentacji, a w maju – dla tych, którzy będą uczestniczyć we wszystkich wcześniejszych spotkaniach – warsztat z przywództwa.
Mam nadzieję, że to nie koniec współpracy z Fundacją WrOpenUp.
Małgorzata Jastrzębska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WrOpenAp.
ARCHIPELAG SKARBÓW
22.03.2018ARCHIPELAG SKARBÓW
W dniach 13,14 oraz 15 marca 2018roku, zrealizowany został w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej pod nazwą „Archipelag Skarbów”, przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich oraz ich rodziców.
W trakcie spotkań z młodzieżą przedstawione zostały elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania. Bardzo istotnym elementem pierwszego spotkania było obrazowe przedstawienie pięknych, ale czasem groźnych sił, które budzą się we wnętrzu dojrzewającego człowieka. Pokazane zostały pozytywne aspekty budzących się z nową siłą impulsów seksualnych oraz emocjonalno-uczuciowych związanych z zakochaniem, a także złością i gniewem. Realizatorzy przedstawiali także groźne aspekty żywiołów seksualności, uczuciowości i agresji wskazując konkretne sposoby nauki oswajania tych sił i kierowania nimi.
W trakcie drugiego dnia trwania programu omówiono zagadnienia związane ze współżyciem seksualnym. Wyraźnie ukazano zarówno piękno seksualnej bliskości, jak też i szeroki wachlarz konsekwencji wczesnych kontaktów seksualnych – od bezpośrednich konsekwencji emocjonalnych, poprzez konsekwencje związane z budowaniem przyszłych związków, aż po konsekwencje zdrowotne. W sposób bardzo wyraźny przedstawiona została wiedza na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych na zawieranie znajomości i budowanie relacji. Ukazano siłę presji rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią. Podjęty został problem zachowań agresywnych i uprzedmiatawiających – szczególnie w relacjach między chłopcami i dziewczętami.
W różnych momentach programu prezentowane były wybrane wyniki badań nad postawami młodzieży. Wybór wyników opierał się na kryterium profilaktycznej przydatności przekazania ich młodzieży. W większości były to wyniki, które pokazują dojrzałość i rozsądek młodych ludzi. W ten sposób spełniona została zasada, że trwałe efekty oddziaływań uzyskać można tylko z pracy na pozytywach. Najważniejsze treści programu zilustrowano zrównoważonymi świadectwami nieco starszych od uczestników współrealizatorów programu.
Spotkanie dla rodziców odbyło się przed programem dla młodzieży. W trakcie spotkania prezentowany był zakres celów programu „Archipelag Skarbów”. Komentarz prowadzącego zawierał wiele wskazówek co do sposobów włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie. Spotkanie z rodzicami miało formę wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z uczestnikami.
Daria Giergiczna
Program „Kompetencje na szóstkę”
21.03.2018Klasa 1d bierze również udział w prestiżowym programie „Kompetencje na szóstkę” dla klas I-III organizowanym przez Fundacje Uniwersytet Dzieci w roku szkolnym 2017/2018.
Celem programu jest rozwijanie kompetencji społecznych, nauka pracy w zespole i przydzielania zadań, rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów oraz wzięcie udziału w konkursie, którego jedną z głównych nagród będą warsztaty z naukowcem z Uniwersytetu Dzieci.
Tematy, które zostały dotychczas zrealizowane to:
Jak gimnastykować wyobraźnię?
Jak trenować myślenie?
Jak wspólnie zapracować na sukces?
Wychowawca 1d - Paulina Antosik
Innowacja „Lekcje twórczości
18.03.2018„Przekonałam się, że TWÓRCZOŚĆ jest naszą prawdziwą naturą, że blokady są sztuczne i próbują powstrzymać proces tak naturalny, a zarazem cudowny jak rozwijanie się kwiatu na szczycie wiotkie, zielonej łodyżki”
Julia Cameron
Innowacja „Lekcje twórczości –
twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce.”
W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole realizowany jest innowacyjny program edukacyjny „Lekcje twórczości – twórczego rozwiązywania problemów (TRP) w praktyce, który powstał z inicjatywy Akademii Twórczego Nauczyciela przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Głównym założeniem programu jest stymulowanie myślenia twórczego w rozwiązywaniu problemów i zadań przy jednoczesnym stosowaniu nowych metod i technik nauczania i uczenia się. Uczniowie gimnastykują umysł usprawniając płynność, giętkość i oryginalność myślenia.
W toku lekcji uczą się: słuchania innych, pracy w zespole, podejmowania decyzji, wychodzenia poza schematy myślowe, rozwijania odpowiedzialności, poczucia własnej wartości. Sami dochodzą do rozwiązania „problemu”, ucząc się jednocześnie jakże trudnego myślenia przyczynowo-skutkowego.
Innowacją zostały objęte trzy grupy uczniów:
0b (oddział przedszkolny), klasa 1d i 3e.
Więcej informacji dotyczących projektu zanjdziecie Państwo w załadce PROJEKTY EDUKACYJNE- Lekcje twórcości:
DZIEŃ SENIORA
17.03.2018Dzień Seniora „Szeleszczący Mikroświat”
Premiera widowiska teatralno-tanecznego z okazji Dnia Seniora odbyła się 6 marca 2018r. Na scenie Szkoły Podstawowej nr 44 wystąpili młodzi adepci Koła Teatralnego „Marysieńki” i Zespołu Tańca Ludowego „Sobieszczaki”. Na widowni Imprezy Środowiskowej zasiadło wielu znamienitych gości. Występujący, odgrywający role krasnali, przenieśli widzów w „szeleszczący” świat języka polskiego. Aktorzy, wykonując bardzo trudne wiersze i piosenki, starali się przedstawić, w jaki sposób należy poprawnie posługiwać się polszczyzną. Występ uświetniły tańce. Gromki śmiech rozbrzmiał na widowni podczas tańca siedmioletnich babuleniek do utworu „Była babuleńka”. Julia Gut, uczennica kl.4f, przepięknie zaśpiewała utwór zespołu Mikromusic ze spektaklu „Trzy wesołe krasnoludki” (Teatr Capitol). Kuba Filozof z kl. 7c zachwycił widzów interpretacją piosenki aktorskiej „Lubię wrony” Wojciecha Młynarskiego, za co otrzymał olbrzymie brawa. W programie o kabaretowym nastroju nie zabrakło dowcipnych interpretacji aktorskich, pantomimy i stołu z powyłamywanymi nogami (utwór kabaretu OT.TO „Żaby rzępolą na rzeszowszczyźnie”). Nazajutrz odbyły się jeszcze dwa spektakle, które obejrzeli uczniowie szkoły. Fotorelację zrobiła wicedyrektor szkoły, pani Dorota Woźniak oraz p. Joanna Bułka.
Szkolne Koło Teatralne „Marysieńki” (scenariusz, reżyseria Alina Proskin-Adamczyk)
Zespół Tańca Ludowego „Sobieszczaki” (choreografia Małgorzata Proskin)Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ SENIORA.
Warsztaty czytelnicze- Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai
13.03.2018„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” - warsztaty czytelnicze
27 lutego uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w zorganizowanych przez bibliotekę szkolną, a przeprowadzonych przez animatorów z Centrum Inicjatyw Wszelakich warsztatach na temat cyklu książek dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka
i Heleny Willis, publikowanych przez Wydawnictwo Zakamarki.Wszyscy świetnie się bawili. Wysłuchali fragmentu pierwszej części przygód młodych detektywów, dowiedzieli się więcej na temat Szwecji, z której pochodzą bohaterowie, oraz rozwiązywali zagadki detektywistyczne.
Już drugiego dnia po warsztatach na półce nie było ani jednej książki z tego cyklu!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty czytelnicze- Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai.
oprac. Anna Biernacka-Bryk
- 13.03.2018
Dziewiątego lutego 2018 r. grupa naszych uczniów uczestniczyła
w kreatywnym czytaniu w Kinie Nowe Horyzonty. Było to pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach akcji „Cały Wrocław czyta”, w czasie którego można było m.in. posłuchać baśni i opowiadań w interpretacji wolontariuszy
z Gimnazjum nr 27 oraz Grupy Kreatywnej Wrocławskiego Centrum Seniora.oprac. Anna Biernacka-Bryk
"BO TY MNIE NIE ROZUMIESZ"
21.02.20186 lutego 2018 r. odbyła się prelekcja dla rodziców uczniów z klas V, VI i VII pt. :”Bo ty mnie nie rozumiesz! – czyli, czy dorosły może zrozumieć świat nastolatka i nie zwariować”
„Co się dzieje z moim nastoletnim dzieckiem???” - takie pytanie zadaje sobie większość rodziców dzieci, które dojrzewają i zaczynają się buntować, coraz trudniej jest się z nimi porozumieć, zaczynają negować dotychczasowe wartości.
Czy to zła wola nastolatka, czy może przyczyna jest niezależna od niego? Jak długo to potrwa?
Jak teraz możemy się porozumieć?
Czy bezradnie mamy się przyglądać, jak nasze dziecko zmienia się w kogoś, kogo nie znamy?
Na te i inne pytania odpowiadała Pani Joanna Wajda – prelegentka fundacji Dom Pokoju podczas swojego wykładu popartego ciekawą prezentacją.
Dla utrwalenia tych jakże ważnych treści, a także dla Rodziców, którzy nie uczestniczyli w tym spotkaniu, zamieszczamy prezentację Pani J. Wajdy.
Proponujemy także zapoznać się z literaturą podaną na ostatniej stronie.
Nastolatek_(1).pptPedagog – Dorota Grabowska
WIELKA NAGRODA WROCŁAWIA
13.02.2018Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: WROCŁAWSKIE KAMIENICE
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do startu w konkursach dotyczących naszego miasta. Każdy znajdzie swoją umiejętnośĆ w jakiej może się wykazać np. fotografia ,poezja, recytacja, prace plastyczne oraz wiedza o Wrocławiu. Dokładny wykaz konkursów z terminami w dołączonym zestawieniu.Obszar załączników:
zestawienie_konkursow_WNW.docxKatarzyna Łątkowska-Pomietło
KONKURS RECYTATORSKI
20.02.2018ELIMINACJE DZIELNICOWE
63 DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Poezja jednoczy, a nie dzieli.
I póki ona istnieje
ma sens język i rozmowa
z drugim człowiekiem.
Kamila KampaPoezja jest sposobem komunikowania się, z którego wynika nic lub wszystko. Poezja zachowuje od zniszczenia wrażliwość, piękno ulotnych chwil, budzi potrzebę mówienia o uczuciach. Wszak nie żyjemy tylko dla tego, co materialne, ale żyjemy dla piękna, miłości i właśnie poezji.
Dnia 14 lutego 2018 roku odbyły się eliminacje dzielnicowe 63 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego dla dzielnicy Psie Pole. Laureaci eliminacji szkolnych ujęli interpretacją wybranych utworów publiczność i jury:
I miejsce – Justyna Sobieska z Gimnazjum nr 39
II miejsce – Bartosz Hawro z Gimnazjum nr 49
III miejsce – Weronika Zaskórska ze Szkoły Podstawowej nr 50.Wyróżnienia: Agata Kazubska ze Szkoły Podstawowej nr 44 (oddział gimnazjalny); Dominika Maszko z Gimnazjum nr 49; Dominika Mietlewska ze Szkoły Podstawowej nr 44 (oddział gimnazjalny); Konrad Tokarz z Gimnazjum 39.
Wszystkim recytatorom dziękujemy.
Laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Monika Obara-Bielewicz
Małgorzata Ambrożak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KONKURS RECYTATORSKI.
DETEKTYWI LITERACCY
19.02.2018Od grudnia 2017 r. do połowy stycznia 2018 r. nasi uczniowie brali udział w przygotowanej przez bibliotekę szkolną akcji czytelniczej „Detektywi literaccy”. Działanie miało na celu promocję czytelnictwa, w szczególności zaś literatury sensacyjnej - z zagadką, tajemnicą w tle.
Klasy 2 i 3 wzięły udział w zajęciach poświęconych postaci detektywa w książkach dla dzieci. Uczniowie wszystkich klas mieli natomiast możliwość uczestniczenia w zabawie, której celem było lepsze poznanie księgozbioru biblioteki SP 44, a także rozwój umiejętności przydatnych w pracy detektywa, ale również w procesie uczenia się. Należało wykonać 15 zadań o różnym stopniu trudności. Ostatnie z nich dotyczyło odnalezienia ukrytego w wypożyczalni skarbu.Zabawie towarzyszyła wystawa literatury sensacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz gazetka ścienna, przybliżająca historię pojawienia się postaci detektywa w książkach dla młodszych czytelników.
Uczniowie bawili się wyśmienicie, co zostało udokumentowane na dołączonych zdjęciach. Czekają już niecierpliwie na drugą część zabawy pt. „Detektywi przyrodniczy”, która zaplanowana jest na wiosnę.
oprac. Anna Biernacka-Bryk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DETEKTYWI LITERACCY.
POEZJA
18.02.2018Dnia 6 lutego 2018 r. odbyła się X edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej organizowanego przez XVII Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu.
Uczennice oddziału gimnazjalnego naszej szkoły odniosły ogromny sukces- Agata Kazubska (kl. 3a) zajęła I miejsce, a Wiktoria Minginowicz (kl. 3a) zdobyła wyróżnienie! Gratulujemy!!!
nauczyciel języka niemieckiego- Anna Reiter
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii POEZJA.
PROJEKT EKUKACYJNY
13.02.2018Projekt edukacyjny „Trzy żywioły” - kolejne spotkanie
8 lutego 2018 roku w naszej Szkole odbyło się czwarte spotkanie edukacyjne dotyczące projektu „Trzy żywioły”. Zajęcia rozpoczęły się od sprawdzenia zadania domowego- Jakub Schindler z klasy 7a przedstawił niską emisję osiedla z zabudową jednorodzinną (niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodząca z transportu spalinowego oraz z domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób).
Następnie uczniowie wysłuchali wykładu nt. Alternatywne źródła energii- mgr inż. Krystyny Piosik. Zwieńczeniem prelekcji były warsztaty: pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych, w których nasi uczniowie brali czynny udział. Maja Kosior z 2A dowiedziała się na przykład, że brak baterii to nie koniec Świata ponieważ można ją zastąpić kiszonym ogórkiem i cytryną (zapytajcie Maję o szczegóły!).
Spotkanie zakończył dr inż. Aureliusz Mikłaszewski, który opowiedział nam o odnawialnych źródłach energii oraz o tym jak OZE poprawia czystość atmosfery.
Szkolny Koordynator projektu - Anna KroplewskaNowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt edukacyjny III żywioły.
„THE MOST BEAUTIFUL CHRISTMAS CARD”
11.02.2018W poniedziałek 5 lutego uczennica klasy 2b Patrycja Hawryluk odebrała nagrodę za zajęcie 3 miejsca w międzyszkolnym konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną z życzeniami w j. angielskim „THE MOST BEAUTIFUL CHRISTMAS CARD”. Podczas wystawy przygotowanej przez organizatorów można było podziwiać wszystkie prace, które w tym roku znalazły uznanie w oczach jury.
Była to już piata edycja konkursu organizowanego przez SP 58 we Wrocławiu, a tym samym kolejna, w której uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces.
Gratulujemy!
- 07.02.2018
ETAP SZKOLNY
63 DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGOPoezja jest tym,
co daje usta rzeczom niemym.
Mieczysław Jastrun
Poezja ubiera w słowa przeżycia, doznania, emocje. Poezja to wzniosła strona duszy, bardzo osobista rozmowa z drugim człowiekiem.
Dnia 31 stycznia 2018 r. uczestnicy etapu szkolnego 63 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego zaczarowali żywym słowem publiczność i jury:
I miejsce – Julia Ślęczka, kl. 7b
II miejsce ex aequo - Agata Kazubska, kl. 3a Gimnazjum
- Dominika Mietlewska, kl. 2a Gimnazjum
Wyróżnienia: Julia Głuszko, kl. 7b; Daniel Jędrzejczyk kl. 7a.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Monika Obara – Bielewicz
Małgorzata Ambrożak
DZIEŃ DRZEWA
02.02.2018”A każde drzewo, to okruch wieczności (…)”
/W. Myśliwski/
Uczniowie Naszej szkoły włączyli się do akcji obchodów Święta Drzewa. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach celem których była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Dowiedzieli się, że wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Kolejnym punktem był spacer uczniów po Zakrzowie, aby poznać drzewa ich najbliższego otoczenia. Podsumowaniem akcji było wykonanie plakatu zatytułowanego „ Spacer szlakiem zakrzowskich drzew”, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.
Uczniowie Weronika Szynal z klasy 5c i Wiktor Koc z klasy 6c włączyli się do Akcji Sadzenia Drzew i wraz z rodzicami posadzili drzewo na swojej działce, a z nami podzielili się zdjęciami (zapraszamy do galerii). Brawo za aktywność!
Nauczyciel przyrody – Aleksandra Stodółka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ DRZEWA.
- 01.02.2018
KONKURSY ORGANIZOWANE W RAMACH
WROCŁAWSKIEJ SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE
W styczniu bieżącego roku, podczas spotkania koordynatorów do spraw promocji zdrowia rozdano nagrody uczestnikom, którzy zdobyli pierwsze miejsce ora otrzymali wyróżnienia w konkursach organizowanych w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. Wśród takiej młodzieży byli też nasi uczniowie.
Agata Kazubska 3a Gimnazjum zdobyła I miejsce w konkursie „Masz prawa i obowiązki”
Adriana Baraniuk 3b Gimnazjum została wyróżniona w konkursie na temat HIV i AIDS „Ćwicz siłę umysłu”
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DLASZYCH SUKCESÓW
Sławomira Dychtowicz-Juchta
- 01.02.2018
ALFIK MATEMATYCZNY
22 listopada 2017 odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W całym kraju wzięło udział około 67 tysięcy uczestników. Naszą szkołę reprezentowała dość liczna grupa uczniów.
Uczeń klasy 5c Adam Gocel zdobył 145 punktów i zajął 4 miejsce w województwie w swojej kategorii wiekowej oraz 23 miejsce w kraju.
Barbara Jóźwiak 4a, Stanisław Kazubski 5c i Katarzyna Jóźwiak 7b otrzymali dyplomy
za uzyskanie bardzo dobrego wyniku a Bartłomiej Wanzek 3b – dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w tym konkursie.GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Sławomira Dychtowicz-Juchta
NOC BIOLOGÓW
22.01.201812.01.2018 uczniowie klas 7 wraz z wychowawcami p. Emilem Wojciechowskim i p. Bogusławą Wołoszyn uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „ Noc Biologów” w Instytucie Biologii Środowiskowej. Tematem warsztatów była Genetyka – „ Na tropach zbrodni” uczniowie mieli za zadanie znaleźć sprawcę zbrodni. Dowiedzieli się co to jest DNA , że pełni ono rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych.
Następnie poznali Mikroświat roślin – budowa mikroskopu, obserwacja preparatu komórki roślinnej, jak wygląda i jak zbudowana jest komórka.
Po zakończonych zajęciach warsztatowych o godzinie 18:30 udaliśmy się do szklarni, w której można było podziwiać wspaniałe rośliny. Byliśmy pierwszą grupą , która zwiedziła Palmiarnię nocą na terenie Ogrodu Botanicznego po którym osobiście oprowadzał na pan Dyrektor Zygmunt Kącki.
Było to bardzo dobrze spędzone popołudnie. J
Wołoszyn Bogusława
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NOC BIOLOGÓW.
Logowanie
Godziny dzwonków
Piątek 02.05.2025Galeria zdjęć
- brak danych