3-dniowa wycieczka do Warszawy klas 7- a,b,c
Upragniony od wielu miesięcy dzień. Wyczekiwany przez wielu uczniów. Był to chyba jeden z nielicznych poniedziałków, które zdawały się być udane. Mimo pobudki, o bardzo wczesnej porze, trzy klasy nie przejęły się tym zbytnio i ruszyły na podbój największego miasta w naszym kraju - Warszawy. Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą około godziny 4.40 i szybko załadowaliśmy bagaże. Wyruszyliśmy w drogę.
Na miejscu byliśmy po kilku godzinach. Naszym pierwszym celem, a zarazem punktem zwiedzania był Pałac w Wilanowie ,naszego patrona - Jana III Sobieskiego. Wraz z Panią przewodnik przez ok. dwie godziny przechadzaliśmy się dwiema grupami po barokowym pałacu. Oglądaliśmy przeróżne komnaty, zabytkowe przedmioty jak i same oryginalne plafony, czyli malowidła wykonane na sufitach. Mieliśmy też karty pracy, które uzupełnialiśmy podczas lekcji muzealnej.
Gdy wyszliśmy już z zamku, udaliśmy się do otaczających go królewskich ogrodów i wracaliśmy nimi w stronę naszego autokaru. W drodze do kolejnego punktu zwiedzania, udaliśmy się na miasto w celu zaspokojenia silnego uczucia głodu. Zmierzając ponownie w stronę naszego pojazdu, przeszliśmy obok Pałacu Kultury i Nauki, gdzie nie obyło się bez zdjęć na jego tle.
Po dłuższej przerwie udaliśmy się do naszego docelowego miejsca – Biblioteki Uniwersyteckiej. Oglądaliśmy widoki Warszawy z najwyższego jej piętra, a w zasadzie jej dachu. Spędziliśmy miły czas odprężając się na słońcu wśród zieleni, gdyż na dachu biblioteki jest założony ogród. Niedługo później udaliśmy się w następną trasę. Tym razem do naszego miejsca docelowego, by już naprawdę odpocząć po długim i ciężkim dniu - do naszego hotelu.
Drugiego dnia ruszyliśmy na Cmentarz Powązkowski, czyli tzw. Powązki. Znajdują się tam groby znanych osób, oraz mogiły żołnierzy. My byliśmy na Cmentarzu Wojskowym.
Widzieliśmy tam groby m.in. Rudego, Alka i Zośki, czyli harcerzy, a zarazem postaci książki Aleksandra Kamińskiego -,,Kamienie na szaniec".
Następnym punktem naszego zwiedzania, była krótka wycieczka do Łazienek Królewskich, gdzie widzieliśmy pomnik Fryderyka Chopina.
Po wyjściu z Łazienek, ujrzeliśmy jeden z dwóch pomników Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Następnie z wnętrza autokaru oglądaliśmy ambasady innych krajów.
Kolejnym miejscem był Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty. Chwilę później udaliśmy się na Stare Miasto, mijając i zatrzymując się na chwilę obok pałacu prezydenckiego oraz zamku królewskiego.
Po krótkiej przerwie na zjedzenie czegoś, pojechaliśmy metrem i udaliśmy się w jedno z najbardziej wyczekiwanych miejsc - do Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy byliśmy zachwyceni i świetnie się bawiliśmy chodząc po różnych punktach z grami i zabawami np. na spostrzegawczość. Po zamknięciu centrum, udaliśmy się do planetarium, które znajdowało się w tym samym budynku. Każdy zajął swoje miejsce w ciemnej sali i już po krótkiej chwili, mężczyzna prowadzący zaczął opowiadać o różnych gwiazdozbiorach. W tle leciała spokojna muzyka, która dodawała efektu spokojnej nocy. Wyszliśmy zmęczeni po długim dniu, ale szczęśliwi. Udaliśmy się do hotelu, by móc zregenerować siły na kolejny dzień.
Trzeci dzień - ostatni dzień naszego pobytu w Warszawie.
Na pożegnanie stolicy, udaliśmy się do Łazienek Królewskich - tym razem na trochę dłuższą wizytę. Widzieliśmy tam Pałac na Wyspie oraz Amfiteatr. Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy, był park trampolin, w którym świetnie się bawiliśmy. Skakaliśmy na trampolinach i rzucaliśmy się wprost na basen pełen gąbek, z którego wydostanie się nie należało do najłatwiejszych. Wszyscy wróciliśmy do Wrocławia szczęśliwi. To były niesamowite 3 dni.
Opisała- Karolina Piasecka 7a; opiekunowie M. Jaskólska , M. Ambrożak, E. Szymczak- Cieślik, M. Wojewoda
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klas VII do Warszawy.