„PAN TADEUSZ „
Dnia dwudziestego lutego 2019 roku w ramach projektu „Szkoła w mieście” wszyscy ósmoklasiści pojechali do Radia Wrocław na przedstawienie „Pan Tadeusz – obrazy dnia”. Zostało ono przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Podróż autobusem zajęła nam ok. pięćdziesięciu minut – po godzinie dwunastej byliśmy na miejscu.
Spektakl Narodowego Teatru Edukacji pokazuje nam historię Tadeusza Soplicy z trochę innej strony. Młody mężczyzna przyjeżdża do dworu Sopliców po kilkuletniej nieobecności. Spotyka tam nieznaną, młodą dziewczynę, mieszkającą w jego dawnym pokoju. Nie wywołuje ona jednak jego zainteresowania , gdyż młodzieniec nawiązuje romans ze starszą kobietą– Telimeną. O jej względy walczy również Hrabia Horeszko, który, jak się okazuje, toczy spór o przejęcie zamku razem z Sędzią – wujem Tadeusza. Nie są to jednak wszystkie problemy, z jakimi będą musieli zmierzyć się mieszkańcy Soplicowa.
Przedstawienie ma szeroką problematykę, jednak, w porównaniu z dziełem Mickiewicza , najbardziej skupia się na wątkach miłosnych i stara się przedstawić je w komediowy sposób. Niektóre postacie zostały mocno przerysowane, tak jak np. postać Telimeny- chociaż, według mnie, wypadła ona naprawdę dobrze- jako zaborcza, żądna pieniędzy, zdesperowana kobieta. Na pochwałę zasługuje również gra aktorki odzwierciedlającej postać Rejenta oraz Jacka Soplicy. Słuchając jej miałam wrażenie, że naprawdę mocno angażuje się w swoją rolę – tak samo, jak aktor grający Gerwazego i majora Płuta. Kreację tych postaci wywarły na mnie duże wrażenie.
W spektaklu możemy również usłyszeć kilka piosenek, które, moim zdaniem, były zbędne. Mojej sympatii nie zyskały również kostiumy oraz scenografia, które, prawdopodobnie ze względu na ograniczony budżet, nie były bardzo dopracowane.
Mimo wszystkich niedociągnięć, sztuka naprawdę mi się podobała. Spektakl przyjemnie się oglądało, a niektóre dialogi były praktycznie zabawne. Sądzę, że „Pan Tadeusz – obrazy dnia” jest godny polecenia – produkcja ta pomaga nam, uczniom, w przystępny sposób zrozumieć epopeję A. Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”.
Po obejrzeniu wyjątkowego przedstawienia udaliśmy się na powrotny autobus.
Julia Ślęczka 8b, Maria Jaskólska