"Lekcje twórczości"

klasa III e

LEKCJE TWÓRCZOŚCI W KLASIE III E
PRACA W ZESPOLE LUB W GRUPIE – ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCIKREATYWNEJ WSPÓŁPRACY

Praca w zespole współpraca wszystkich członków grupy w celu wykonania postawionego przed nimi zadania. Wszyscy dążą do tego samego, wspólnego celu. Podstawą współpracy jest dobra komunikacja: zdolność słuchania oraz skupiania uwagi, mówienia w sposób jasny i na temat, zadawania trafnych pytań.
Kolejną niezmiernie ważną cechą współpracy jest generowanie pomysłów i wybór najlepszego. Na tym etapie używamy konkretnej heurystyki twórczego myślenia: burza mózgów, kula śnieżna, piramida skojarzeń, giełda pomysłów itp.
Podział ról i zadań oraz wykonanie samego zadania pomaga uczniom poznać własne możliwości, nauczyć się szacunku i zaufania do umiejętności innych osób.
Praca w zespole lub w grupie jest niezmiernie ważną umiejętnością, która prowadzi do konstruktywnego radzenia sobie z problemami. Zwiększa motywacje, uczy odwagi, zwiększa po czucie własnej wartości, odpowiedzialności, daje radość ze wspólnie odniesionego sukcesu.

Wychowawca 3e - Monika Kozłowska