Projekt edukacyjny „Trzy żywioły”
Czyżby moda na ekologię stawała się w Polsce faktem? Blisko trzy czwarte Polaków uważa, że ich zachowanie może mieć wpływ na Środowisko, a z roku na rok coraz więcej osób segreguje śmieci, używa biodegradowalnych toreb, czy wybiera komunikację miejską zamiast samochodu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Banku Ochrony Środowiska.
O tym, że „bycie eko jest cool” wiedzą najlepiej przedstawiciele klasy 7a (Marek Napora, Paweł Plaminiak, Michalina Rak, Kacper Pająkiewicz, Jakub Schindler, Michał Hajdasz) oraz 2a gimnazjum (Dominika Mietlewska, Maja Ziomek, Patrycja Muller, Maja Kosior), biorący udział w projekcie edukacyjnym „Trzy żywioły”. Obejmuje on cykl warsztatów prowadzonych głównie przez mgr Krystynę Haladyn i dr inż. Aureliusza Mikłaszewskiego z Polskiego Klubu Ekologicznego we Wrocławiu oraz zajęcia terenowe.
Uczniowie uczestniczyli już w trzech spotkaniach, na których mogli zaczerpnąć ciekawych informacji z zakresu ekologii oraz ochrony środowiska. Dwa warsztaty (17 października i 7 grudnia) odbyły się w naszej szkole. Pierwsze z nich dotyczyły skutków zmian klimatu i sposobu ich ograniczania. Zwieńczeniem wykładu było obliczenie rocznej emisji zanieczyszczeń szkoły na podstawie zużycia energii elektrycznej, która wyniosła około 32 tony węgla rocznie.
Tematem drugiego spotkania był smog i zagrożenia z nim związane. Dr inż. Henryk Wojciechowski wyjaśnij czym jest „niska emisja”, jakie są jej źródła oraz rodzaje zanieczyszczeń. Następnie uczniowie pracowali w grupach i obliczali ilość zanieczyszczeń w warunkach nieprzemysłowych.
6 listopada 2017 roku odbyły się zajęcia terenowe w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr. we Wrocławiu.
Na tym nie kończy się przygoda z projektem. Przed naszymi ekologami jest jeszcze kilka spotkań edukacyjnych, o których usłyszycie niebawem.
Szkolny Koordynator Projektu
mgr Anna Kroplewska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt "Trzy żywioły".